Portal - Dobra
 
polski Środa - 27 stycznia 2021 Anieli, Juliana, Przemysława      Witamy na Oficjalnej stronie SP im. L. Węgrzynowicza w Dobrej
Menu
Informacje dla rodziców
Plan lekcji
eDziennik
Covid 19
Kalendarz roku szk. 2020/2021
Pracownicy szkoły
Dokumenty szkolne
Samorząd
Historia
Biblioteka szkolna
Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa
Projekt Cybernauci
Szkolne Koło Caritas
SKO
Publikacje nauczycieli
Świetlica szkolna
Nauczyciel
Archiwum
RODO
Kontakt
Książki naszych marzeń
Spotkanie z tłumaczem
Powiatowy Mistrz pięknego czytania
Dzieje Krakowa w czasie Wielkiej Wojny. Gra miejska
Wielka Liga Czytelników
Drzewo recenzji
Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
11 listopada
Małopolska w literaturze
Czytam sobie
PoczytajMy

Drodzy Rodzice!

W ubiegłym roku 58% dorosłych Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Taka zapaść czytelnictwa w Polsce zwiastuje nasz wolniejszy rozwój w przyszłości i problemy z wyrównywaniem dystansu w stosunku do innych krajów wysoko rozwiniętych. Ludzie czytający lepiej sobie radzą w życiu, są bardziej kreatywni, lepiej rozumieją świat, łatwiej nawiązują współpracę, są mniej podatni na manipulację i propagandę itp. Nie dajmy sobie wmówić, że młode pokolenie Polaków uważa czytanie książek za anachroniczne zajęcie, które musi przegrać z konkurencją innych form spędzania wolnego czasu i siłą rzeczy będzie zanikać, bo taka jest logika przemian cywilizacyjnych. Wydatnie pokazały to przeprowadzone w ubiegłym roku w bibliotekach szkolnych Ogólnopolskie Wybory Książek (wzięło w nich udział 450 tys. uczniów z 2368 szkół) – wielu uczniów czyta i chce czytać, ma dobre rozeznanie w nowościach, umie o książkach rozmawiać i rozumie ich znaczenie.

 Dla promocji czytelnictwa  biblioteki szkolne mogą odegrać ważną rolę, bo stanowią największą, najłatwiej dostępną dla dzieci i młodzieży sieć biblioteczną. Za drzwiami z napisem „biblioteka” czeka na nich nauczyciel z wyższym wykształceniem i przygotowaniem pedagogicznym. Muszą jednak znaleźć się w niej książki atrakcyjne dla uczniów, odpowiadające ich wrażliwości i potrzebom. Za pomocą przestarzałych lektur nie przekonamy współczesnego ucznia o tym, że czytanie jest „fajne”. A bez takiego przekonania nie zacznie on czytać „dla siebie”.

Na szczęście pojawiają się pierwsze „jaskółki” zwiastujące zmiany: w tym roku szkolnym nasza biblioteka realizuje rządowy program „Książki naszych marzeń” -  za kwotę 2712,50 zł udało się kupić ponad 200 oczekiwanych przez dzieci pozycji dla szkoły podstawowej. Aplikowaliśmy też do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego będzie można uzyskać ponad 12 tys. złotych na zakup książek dla wszystkich poziomów wiekowych. W I półroczu w klasach 1 i 2 szkoły podstawowej zrealizowany został  ogólnopolski program CEO „Czytam sobie w bibliotece”, w ramach którego pozyskaliśmy 9 książek i materiały pomocne do jego przeprowadzenia. Grupa wolontariuszy z gimnazjum uczestniczy w ogólnopolskim programie CEO „PoczytajMy”, który realizowany jest w SOSW w Dobrej i wśród naszych najmłodszych uczniów, korzystających ze świetlicy szkolnej. Uczniowie mieli możliwość (i mają nadal) uczestniczenia w wielu wydarzeniach i konkursach bibliotecznych nie tylko na etapie szkolnym ale też wojewódzkim. i ogólnopolskim. 

Wszystkie te działania biblioteki zostały wsparte pomocą dyrekcji szkoły, nauczycieli wychowawców klas, świetlicy, polonistów a także wolontariuszy z gimnazjum. W niektóre z nich zaangażowali się też (nie po raz pierwszy zresztą) rodzice, co jest szczególnie cenne. Chodzi przecież o dobro naszych dzieci -  dzieciństwo bowiem nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil, wzorców i wartości.

Halina Marek

nauczyciel bibliotekarz ZSO w Dobrej


4.11 dotarły zamówione książki!
231 książek i audiobooków na kwotę 2712,50 zł.

Zakupione książki zostały wykorzystane do zorganizowania między innymi:

Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania

Wyniki Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania, który odbył się 13 i 14 stycznia.

W kategorii klas 1-2 szkoły podstawowej udział wzięło 29 uczniów. 1 miejsce zdobyła Weronika Zielonka-Adamek z 1d, 2 miejsce Klaudia Garnysz z 2b, 3 miejsce ex aequo Karolina Kowalik z 1b i Iga Białoń z 1d. Wyróżnienia otrzymały: Katarzyna Żabówka z 2a, Magdalena Śliwa z 2b i Julia Podgórni z 2c.

W kategorii klas 3-4 uczestniczyło 27 uczniów. 1 miejsce zajęła Emilka Syktus z 4b, 2 miejsce Magdalena Kowalik z 3a, 3 miejsce ex aequo Wiktoria Syktus i Zuzanna Trzópek   z 3b. Wyróżnienia otrzymały Katarzyna Sabura i Wiktoria Sędzik z 4a.

W kategorii klas 5-6 było 9 uczniów. Zwyciężyła Karolina Moskal z 6b, 2 miejsce zajęła Anna Lach z 6b, 3 miejsce ex aequo Marek Michał z 5a i Aleksandra Stokłosa z 6a.

W kategorii gimnazjum rywalizowało 10 uczniów. 1 miejsce zdobyła Aleksandra Szewczyk   z 2a, 2 - Patrycja Miśkowiec z 1c, 3- Weronika Rapacz z 1c.

W etapie wojewódzkim w Krakowie szkołę reprezentowali uczniowie, którzy zajęli 1 miejsca w swoich kategoriach wiekowych z wyjątkiem gimnazjum, gdzie udział brała także Patrycja Miśkowiec. Gratulacje!

 


Wieczór bajkowy dla klas 4 - 18 stycznia 2016r.

Wyniki konkursu recytatorskiego

"Wierszyki łamiące języki" Małgorzaty Strzałkowskiej

dla szkoły podstawowej zorganizowanego przy współudziale p. Alicji Majerskiej i p. Ewy Tumielewicz., który odbył się 24 lutego 2016r:

 

W klasach 1-3 udział w konkursie wzięło 36 uczniów. Zwyciężył Oskar Trzópek z kl.3a, 2 miejsce zajęła Weronika Zielonka-Adamek  z kl.1d, 3 miejsce: Iga Białoń z kl. 1d, Artur Krywoborodenko z kl. 3b i Karolina Lach z kl.3b

Wyróżnienia zdobyli: Lena Drożdż  z kl. 1b, Rita Dubiel z kl. 2c, Klaudia Garnysz z kl. 2b, Wiktor Miśkowiec z kl. 2a, Julia Podgórni z kl. 2c, Magdalena Śliwa z kl. 2b, Jakub Węgrzyn z kl. 2a, Zofia Węgrzyn z kl. 2c, Magdalena Wolwowicz z kl. 1d.


W klasach 4-6 w konkursie uczestniczyło 17 uczniów. 1 miejsce zajęły ex  aequo Wiktoria Sędzik z kl. 4a i Emilia Syktus z kl. 4b, 2 miejsce Dominik Krywoborodenko z kl. 5a, 3 miejsce Justyna Skwarczek z kl. 5a. Wyróżnienia  otrzymały: Katarzyna Sabura z kl. 4a        i Katarzyna Świder z kl. 4b. Gratulacje!

 

Dzień Kota

17 lutego obchodziliśmy Dzień Kota. Była wystawa „Kocie książki” oraz warsztaty „Drugie życie książki”, w których wzięła udział klasa 2b SP a także grupa wychowanków z SOSW w Dobrej, grupa dzieci ze świetlicy szkolnej oraz wolontariusze z kl. 2a i 2b gimnazjum i kl. 6b. Na przerwach chętni uczniowie mogli  zrobić własnego kotka. Zainteresowanie było ogromne!


 

Międzynarodowy Dzień Pisarza

3 marzec – warsztaty czytelnicze dla klasy 1b i 3b SP
Konkursy plastyczne

Wyniki etapu szkolnego konkursu plastycznego dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej „Jestem ilustratorem mojej ulubionej książki” zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę w Limanowej.

W konkursie uczestniczyło 58 uczniów. W finale  biorą udział prace: Igi Białoń z 1d, Łukasza Dudzika z 1c oraz Madzi Kowalik z 3a.
Wyróżniono prace: Karoliny Kowalik z1b, Julii Kulig z 1a, Maksa Pytla z 2b, Julity Ranosz z 3a, Wiktorii Syktus z 3b, Roksany Wojnar z 2c, Madzi Wolwowicz z 1d, Kasi Żabówki z 2a.


Wyniki etapu szkolnego konkursu plastycznego dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej „Dobry zwyczaj wypożyczaj” zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę w Limanowej.

W konkursie uczestniczyło15 uczniów. W finale biorą udział prace: Gosi Kołodziej z 5b, Ani Marek z 6b oraz Kuby Wysmolca z 4b.

Wyróżniono prace: Michaliny Drożdż z 5b, Klaudii Nowak z 5b, Klaudii Syktus z 6b.

Wszystkim laureatom i  wyróżnionym gratulujemy!

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: SP Dobra