Portal - Dobra
 
polski Piątek - 20 wrzesńia 2019 Eustachego, Faustyny, Renaty      Witamy na Oficjalnej stronie SP im. L. Węgrzynowicza w Dobrej
Menu
Informacje dla rodziców
Plan lekcji
Pracownicy szkoły
Dokumenty szkolne
Historia
Biblioteka szkolna
Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa
Projekt Cybernauci
Szkolne Koło Caritas
SKO
Publikacje nauczycieli
Świetlica szkolna
Nauczyciel
Archiwum
RODO
Kontakt
Książki naszych marzeń
Spotkanie z tłumaczem
Powiatowy Mistrz pięknego czytania
Dzieje Krakowa w czasie Wielkiej Wojny. Gra miejska
Wielka Liga Czytelników
Drzewo recenzji
Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
11 listopada
Małopolska w literaturze
Czytam sobie
PoczytajMy

Drodzy Rodzice!

W ubiegłym roku 58% dorosłych Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Taka zapaść czytelnictwa w Polsce zwiastuje nasz wolniejszy rozwój w przyszłości i problemy z wyrównywaniem dystansu w stosunku do innych krajów wysoko rozwiniętych. Ludzie czytający lepiej sobie radzą w życiu, są bardziej kreatywni, lepiej rozumieją świat, łatwiej nawiązują współpracę, są mniej podatni na manipulację i propagandę itp. Nie dajmy sobie wmówić, że młode pokolenie Polaków uważa czytanie książek za anachroniczne zajęcie, które musi przegrać z konkurencją innych form spędzania wolnego czasu i siłą rzeczy będzie zanikać, bo taka jest logika przemian cywilizacyjnych. Wydatnie pokazały to przeprowadzone w ubiegłym roku w bibliotekach szkolnych Ogólnopolskie Wybory Książek (wzięło w nich udział 450 tys. uczniów z 2368 szkół) – wielu uczniów czyta i chce czytać, ma dobre rozeznanie w nowościach, umie o książkach rozmawiać i rozumie ich znaczenie.

 Dla promocji czytelnictwa  biblioteki szkolne mogą odegrać ważną rolę, bo stanowią największą, najłatwiej dostępną dla dzieci i młodzieży sieć biblioteczną. Za drzwiami z napisem „biblioteka” czeka na nich nauczyciel z wyższym wykształceniem i przygotowaniem pedagogicznym. Muszą jednak znaleźć się w niej książki atrakcyjne dla uczniów, odpowiadające ich wrażliwości i potrzebom. Za pomocą przestarzałych lektur nie przekonamy współczesnego ucznia o tym, że czytanie jest „fajne”. A bez takiego przekonania nie zacznie on czytać „dla siebie”.

Na szczęście pojawiają się pierwsze „jaskółki” zwiastujące zmiany: w tym roku szkolnym nasza biblioteka realizuje rządowy program „Książki naszych marzeń” -  za kwotę 2712,50 zł udało się kupić ponad 200 oczekiwanych przez dzieci pozycji dla szkoły podstawowej. Aplikowaliśmy też do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego będzie można uzyskać ponad 12 tys. złotych na zakup książek dla wszystkich poziomów wiekowych. W I półroczu w klasach 1 i 2 szkoły podstawowej zrealizowany został  ogólnopolski program CEO „Czytam sobie w bibliotece”, w ramach którego pozyskaliśmy 9 książek i materiały pomocne do jego przeprowadzenia. Grupa wolontariuszy z gimnazjum uczestniczy w ogólnopolskim programie CEO „PoczytajMy”, który realizowany jest w SOSW w Dobrej i wśród naszych najmłodszych uczniów, korzystających ze świetlicy szkolnej. Uczniowie mieli możliwość (i mają nadal) uczestniczenia w wielu wydarzeniach i konkursach bibliotecznych nie tylko na etapie szkolnym ale też wojewódzkim. i ogólnopolskim. 

Wszystkie te działania biblioteki zostały wsparte pomocą dyrekcji szkoły, nauczycieli wychowawców klas, świetlicy, polonistów a także wolontariuszy z gimnazjum. W niektóre z nich zaangażowali się też (nie po raz pierwszy zresztą) rodzice, co jest szczególnie cenne. Chodzi przecież o dobro naszych dzieci -  dzieciństwo bowiem nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil, wzorców i wartości.

Halina Marek

nauczyciel bibliotekarz ZSO w Dobrej


4.11 dotarły zamówione książki!
231 książek i audiobooków na kwotę 2712,50 zł.

Zakupione książki zostały wykorzystane do zorganizowania między innymi:

Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania

Wyniki Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania, który odbył się 13 i 14 stycznia.

W kategorii klas 1-2 szkoły podstawowej udział wzięło 29 uczniów. 1 miejsce zdobyła Weronika Zielonka-Adamek z 1d, 2 miejsce Klaudia Garnysz z 2b, 3 miejsce ex aequo Karolina Kowalik z 1b i Iga Białoń z 1d. Wyróżnienia otrzymały: Katarzyna Żabówka z 2a, Magdalena Śliwa z 2b i Julia Podgórni z 2c.

W kategorii klas 3-4 uczestniczyło 27 uczniów. 1 miejsce zajęła Emilka Syktus z 4b, 2 miejsce Magdalena Kowalik z 3a, 3 miejsce ex aequo Wiktoria Syktus i Zuzanna Trzópek   z 3b. Wyróżnienia otrzymały Katarzyna Sabura i Wiktoria Sędzik z 4a.

W kategorii klas 5-6 było 9 uczniów. Zwyciężyła Karolina Moskal z 6b, 2 miejsce zajęła Anna Lach z 6b, 3 miejsce ex aequo Marek Michał z 5a i Aleksandra Stokłosa z 6a.

W kategorii gimnazjum rywalizowało 10 uczniów. 1 miejsce zdobyła Aleksandra Szewczyk   z 2a, 2 - Patrycja Miśkowiec z 1c, 3- Weronika Rapacz z 1c.

W etapie wojewódzkim w Krakowie szkołę reprezentowali uczniowie, którzy zajęli 1 miejsca w swoich kategoriach wiekowych z wyjątkiem gimnazjum, gdzie udział brała także Patrycja Miśkowiec. Gratulacje!

 


Wieczór bajkowy dla klas 4 - 18 stycznia 2016r.

Wyniki konkursu recytatorskiego

"Wierszyki łamiące języki" Małgorzaty Strzałkowskiej

dla szkoły podstawowej zorganizowanego przy współudziale p. Alicji Majerskiej i p. Ewy Tumielewicz., który odbył się 24 lutego 2016r:

 

W klasach 1-3 udział w konkursie wzięło 36 uczniów. Zwyciężył Oskar Trzópek z kl.3a, 2 miejsce zajęła Weronika Zielonka-Adamek  z kl.1d, 3 miejsce: Iga Białoń z kl. 1d, Artur Krywoborodenko z kl. 3b i Karolina Lach z kl.3b

Wyróżnienia zdobyli: Lena Drożdż  z kl. 1b, Rita Dubiel z kl. 2c, Klaudia Garnysz z kl. 2b, Wiktor Miśkowiec z kl. 2a, Julia Podgórni z kl. 2c, Magdalena Śliwa z kl. 2b, Jakub Węgrzyn z kl. 2a, Zofia Węgrzyn z kl. 2c, Magdalena Wolwowicz z kl. 1d.


W klasach 4-6 w konkursie uczestniczyło 17 uczniów. 1 miejsce zajęły ex  aequo Wiktoria Sędzik z kl. 4a i Emilia Syktus z kl. 4b, 2 miejsce Dominik Krywoborodenko z kl. 5a, 3 miejsce Justyna Skwarczek z kl. 5a. Wyróżnienia  otrzymały: Katarzyna Sabura z kl. 4a        i Katarzyna Świder z kl. 4b. Gratulacje!

 

Dzień Kota

17 lutego obchodziliśmy Dzień Kota. Była wystawa „Kocie książki” oraz warsztaty „Drugie życie książki”, w których wzięła udział klasa 2b SP a także grupa wychowanków z SOSW w Dobrej, grupa dzieci ze świetlicy szkolnej oraz wolontariusze z kl. 2a i 2b gimnazjum i kl. 6b. Na przerwach chętni uczniowie mogli  zrobić własnego kotka. Zainteresowanie było ogromne!


 

Międzynarodowy Dzień Pisarza

3 marzec – warsztaty czytelnicze dla klasy 1b i 3b SP
Konkursy plastyczne

Wyniki etapu szkolnego konkursu plastycznego dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej „Jestem ilustratorem mojej ulubionej książki” zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę w Limanowej.

W konkursie uczestniczyło 58 uczniów. W finale  biorą udział prace: Igi Białoń z 1d, Łukasza Dudzika z 1c oraz Madzi Kowalik z 3a.
Wyróżniono prace: Karoliny Kowalik z1b, Julii Kulig z 1a, Maksa Pytla z 2b, Julity Ranosz z 3a, Wiktorii Syktus z 3b, Roksany Wojnar z 2c, Madzi Wolwowicz z 1d, Kasi Żabówki z 2a.


Wyniki etapu szkolnego konkursu plastycznego dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej „Dobry zwyczaj wypożyczaj” zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę w Limanowej.

W konkursie uczestniczyło15 uczniów. W finale biorą udział prace: Gosi Kołodziej z 5b, Ani Marek z 6b oraz Kuby Wysmolca z 4b.

Wyróżniono prace: Michaliny Drożdż z 5b, Klaudii Nowak z 5b, Klaudii Syktus z 6b.

Wszystkim laureatom i  wyróżnionym gratulujemy!

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: SP Dobra